Nasze suki

Hotel dla psów i ludzi niedaleko Warszawy | Psi Domek

Hodowla border collie

Praca

Lamia jest psem zawsze gotowym do pracy. Dzięki czemu jest pomocnikiem numer jeden w gospodarstwie. Przy pracy z owcami nie ma ani śladu jej delikatnego charakteru. Znakomicie znosi presję, szybko się uczy i bardzo dobrze prowadzi owce. W 2021 roku planujemy pierwsze egzaminy pasterskie, żeby trochę zmierzyć się w tym sporcie. Bo w pracy w gospodarstwie, Lamia sprawdza się na szóstkę! 

 

Sport

Uprawianie sportów w Lamią to czysta przyjemność. Ma aport po mamie, a także ma ogromną chęć do pracy. Agility trenuje od czerwca 2020 roku, a w 2021 r. planujemy sportowe debiuty. Jest wspaniałym psem dla początkującego przewodnika, ponieważ bardzo pomaga na torze. Szybko się uczy i stara się dobrze wykonywać polecenia. Znakomicie odczytuje ruch przewodnika i jest bardzo uważna, dzięki czemu nie strąca hopek. 

W ramach zabawy rzucamy jej frisbee, dzięki czemu wiemy, że i tutaj ma duże predyspozycje. Nie jest psem skaczącym widowiskowo w górę po dyski, ale jest bardzo szybka i obserwująca dyski. Dzięki czemu jej chwytalność jest na bardzo wysokim poziomie. Możliwe, że rekreacyjnie dla zabawy wystartujemy w Latających Psach 2021. 

 

Charakter

Lamia jest psem bardzo nastawionym na działanie. W związku z tym ma w swoim małym ciałku niespożytą energię. Na spacerach wszędzie jej pełno – lubi kręcić kółka po polach i omijać różne rzeczy. Jak się za długo stoi i zagada na spacerze, Lameczka potrafi powiedzieć o swoim oburzeniu krótkim szczęknięciem i obrotem. Bo przecież czemu na spacerze stoimy? W domu jest wspaniałym i kochającym przytulakiem. Głasków nie ma końca, a jeżeli ktoś się zapomni to delikatnie przypomina o sobie dyskretnym pacnięciem łapką lub już bardziej zniecierpliwionym szturchnięciem noskiem.

Jest bardzo wrażliwa, ostrożna i wymaga doświadczonego przewodnika i sportowego celu. Krótkie spacerki i rodzinne leżenie na kanapie zupełnie do niej nie pasują. Ona urodziła się do pracy.

 

Rodowód

Lamia jest córką Nony z jej czwartego miotu.

Wymiary

Wzrost: 49 cm

Waga: 15 km

Zdrowie

HDA, ED0, OCD free
CEA, PRA, CAT – unaffected (badanie kliniczne z certyfikatem)
GG, RS, SN, Cystinuria, PLL, CMH, CEA, HUU, TNS, NCL, IGS, DM – normal
Hiplaxity 1 i 2 N/N
MDR1 +/+

Praca

Na ten moment Taja jest psim dzieckiem zatem korzysta z uroków dzieciństwa. W związku z tym nie możemy zbytnio opisać jej osiągnięć w pracy. Ale zapowiada się kolorowo.

Sport

Taja jest okołoroczną suczką zatem dopiero zaczyna swoją sportową karierę. Co jakiś czas ma treningi agility, które wręcz uwielbia! Bardzo jej zależy, żeby dobrze wykonać zadania. I choć nie biegnie jak strzała do przodu, bardzo stara się myśleć na torze. Dzięki czemu wśród młodzieży potrafi jako jedyna przebiec treningowy torek. Wydaje nam się też, że Taja może być wspaniałym talentem do dogdivingu, a przynajmniej jej miłość do wody jest niesamowita. Jak tylko do nas przyjechała – psi basen był jej miłością numer jeden. Ostatnio okazało się też, że ma super chwytalność we frisbee. Rzucane miała tylko raz jak dotychczas i od razu zaczęła łapać praktycznie każdy niski backhand! 

Charakter

Taja jest kochanym pieskiem, bardzo pozytywnie nastawionym do ludzi. Ufa każdemu i lubi rozdawać całuski.

Jest spokojna i zrównoważona. Mocno zmotywowana na jedzenie i zabawkę. Bardzo ufna ale niezbyt miękka. Uwielbia jeździć samochodem. Przyjechała do nas z Samary.

Rodowód

Taja przyjechała do nas z Rosji. 

Wymiary

Wzrost:  49 cm

Waga:  16 kg

Zdrowie

HDA

ED 0/0

OCD free

LTV 0

Nona jest już na hodowlanej emeryturze

0
Szczęśliwego potomstwa Nony

Nona jest miksem. Ciężko jej było uzyskać oceny doskonałe na wystawach, bo ciągle słyszałam, że ma krótką sierść. A smoothem nie jest.
Jest pewną siebie, mocną suką. Ludźmi interesowała się tylko jak była szczeniakiem a psy omija i nie zwraca na nie uwagi. Nie wchodzi w konflikty, bo ma poczucie własnej wartości. Do pracy jest chętna o każdej porze dnia i nocy, ale jak trzeba odpoczywać to śpi. Nigdy nie ganiała samochodów, rowerów, biegaczy czy własnego cienia. Lubi jeździć samochodem, na szczęście. Trochę razem pojeździłyśmy. Od Bałtyku do Wiednia. I nigdy nie było problemu, aby została sama w obcym miejscu.
Aport ma cudowny. Od szczeniaka wpychała piłkę do ręki. No cóż, i tak jej zostało.
Biegała kiedyś agility. Uwielbiała to, a jej ekscytację słyszeli wszyscy.
Pięknie łapie frisbee, chociaż nie robi tego za często. Natomiast umiejętności skokowe czasami wykorzystuje do polizania kogoś wysokiego po twarzy. Kogoś kogo kocha.
Łatwo ją zmotywować , bo bardzo lubi jeść. Ale najbardziej zmotywowana jest przy owcach. Nie boi się ich tupania i długich spojrzeń. Jak trzeba to potrafi wskoczyć im na głowę.
Nona jest też fantastyczną matką. Większość jej dzieci można obserwować na FB. W 2020 był już ostatni jej miot.
Nona ma jeden minus. Boi się fajerwerków. Na szczęście do tej pory nie przekazała tego strachu żadnemu swojemu dziecku. Natomiast u weterynarzy stoi jak trusia i pozwala zrobić sobie wszystko. I to akurat przekazała swoim dzieciom.

NASZE PSY